Jak se co nejefektivněji ponořit do učebního procesu cizích jazyků, nepatříme-li zrovna mezi přirozené talenty?
Jaké máme možnosti?
V současné době se nám nabízí způsobů opravdu hodně, od klasického domácího samostudia, přes drahé kurzy u nás či v zahraničí, až po tzv. nové trendy ve výuce. Jaké tyto nové trendy ve výuce jsou a co mohou nabídnout navíc oproti dosud známým způsobům učení?
Není trend jako trend!
Jedním takovým významným trendem, s jehož pojmem se můžeme setkat stále častěji, je tzv. e-learning. Ale co tento pojem vlastně znamená a co všechno si pod ním můžeme představit?
Pojďme skypovat!
Velmi stručně a jednoduše řečeno, e-learning znamená vzdělávací proces, při kterém využíváme jakékoliv výpočetní techniky určené ke komunikaci. Tyto informační a komunikační technologie nám v tomto případě slouží ke spojení lektora se studenty a naopak, kdy dochází k distribuci studijních materiálů. Studijní materiály mohou mít jakoukoliv podobu od prezentací s texty až po různé formy videí. Ve své podstatě se takovýto e-learning nijak výrazně neliší od klasické vyučovací hodiny, jak jí známe ze školy, pouze probíhá online (doslova připojený k internetu), velmi často například prostřednictvím aplikace Skype.
Nevaž se, odvaž se!
Rozhodneme-li se tedy vyzkoušet tuto novinku na poli vzdělávání, která se poslední dobou stává velmi oblíbenou zejména mezi úplnými jazykovými začátečníky, jaké výhody nám to přinese? Proč dát přednost právě této výuce před všemi ostatními?
1) Pokud upřednostňujete pohodlí domova a cítíte se doma takzvaně více uvolnění než před celou třídou studentů, bude se vám lépe komunikovat s lektorem a budete se i více soustředit na to, co vám právě vykládá.
2) Ušetříte spoustu času i financí za dojíždění, ať se již rozhodnete pro jazykové kurzy ve vašem městě, či v zahraničí.
3) Můžete si zvolit individuální kurz pouze pro vás, nebo i skupinovou variantu.
4) Tempo výuky si určujete pouze vy sami.
5) Obecně jsou online výuky finančně méně náročnější variantou jazykového vzdělávání než běžné kurzy s lektorem.
Ještě váháte?
Tyto a určitě i další výhody stojí za zvážení, proč se s chutí vrhnout na online vzdělávání a zařadit se tak mezi úzký okruh jazykově vzdělaných občanů České republiky.
Autor: Michaela Křížová