Jan Amos Komenský - učitel Marodů?

12.12.2013 - Studijní tipy

Český pedagog, humanistický filozof, spisovatel, teolog, polyhistor a reformátor Jan Ámos Komenský se narodil 28. března 1592 buď v Uherském Brodě nebo v jeho okolí. Místo jeho narození není bezpečně známo a tak se pamětní deskou pyšní hned několik obcí.
 

Marod, student český, se rodí dnes a denně.

Výše absence – nevychozených hodin na předem zaplacených lekcích cizího jazyka v jazykových školách - se blíží 40%. Tak nějak jsme si na to navykli, vynechané hodiny nás nepálí, kurs platí zaměstnavatel, nebo my, ale bylo to dávno a už je to jedno. A podle výzkumů se i při pravidelné a zodpovědné docházce stává, že cca jednou za pět lekcí jdeme vědomě za školu, protože se nám nechtělo, protože se šlo raději do hospody a protože to nevadí, jelikož je to stále ještě ve slušném poměru, “vždyť jsem tam byl 4x za sebou.”

Didaktické zásady

Jan Amos Komenský, který nám položil prazáklady novověké pedagogiky a který v mnohém předběhl svou dobu, se věnoval i teorii vyučování cizích jazyků. Těžko uvěřit, že již v polovině sedmnáctého století formuloval didaktické zásady, které i my, v jednadvacátém století, online, multimediálně, ultramoderně, dodržujeme. Posuďte sami:
 
  • Učit se musí od mládí. (Nedávný vědecký výzkum mozkového vývoje dokonce ukázal, že nejlepším věkem pro vytvoření základních nervových spojení k získání schopnosti mluvit mateřským jazykem je věk do tří let a druhým nejlepším obdobím je věk do šesti let.)
  • Povinná školní docházka. (V onlinejazycích.cz je to ve skutečnosti “Povinná školská nedocházka” a znamená to, že nemusíte nikam docházet. Stačí být online.)
  • Názorné vyučování. (Vyučujeme názorně. A s názorem na naučení se.)
  • Nutnost určitého stupně vzdělání, horlivost. (Nejlepší na stupních vzdělání je, že nemají strop. Stoupejte si, kam až se vám chce, pořád je co se učit).
  • Přiměřenost látky k věku.
  • Vše převádět do praxe.
  • Vyučovat od jednoduššího ke složitějšímu. (Přecházejte si od jednoduššímu ke složitějšímu vlastním tempem. Onlinejazyky.cz vám to umožní.
  • Nutnost stálého opakování. (Opakování je u nás e-matkou moudrosti, vyzkoušejte si to si to si to si to na vlastní oči.)
  • Žák má být současně učitelem. (Sami si určujete, co se dnes naučíte. A můžete být na sebe přísní, nebo benevolentní, je to na vás.)
  • Vyučování má být zábavné. (To v první řadě. Potřebujeme vás bavit 20 minut denně. Ano, opravdu to stačí.)
 
Tyto zásady byly skutečně průlomové až revoluční. Onlinejazyky.cz jsou průlomové, až revoluční. Zásadně.

Autor: Xénia Křížová




Zpět na přehled článků
highslide