Perfektum 2 - Gramatika
9.10.2014 - Němčina
Tak jak jste na tom s němčinou? Pamatujete si výklad Perfekta z minulého článku? Zajisté ano! A proto se dnes podíváme na gramatiku další. Trochu si rozšíříme obzory a podíváme se na to, jak je to s Perfektem u různých skupin sloves. Tak hurá na to!
Perfektum sloves s odlučitelnými předponami
Jak již z vlastní zkušenosti víte, odlučitelné předpony musí mít v každé gramatické situaci nějaké privilegium. Jinak tomu není ani teď. Předpona ge- nezbytná pro tvorbu perfekta se vsouvá mezi předponu neodlučitelnou a kmen slova.
Z. B. aufstehen - aufgestanden, anfangen - angefangen, abholen - abgeholt, mitkommen - mitgekommen
Perfektum sloves s neodlučitelnými předponami
Mezi neodlučitelné předpony patří např. be-, emp-, ent-, er-, ge-, ver- a zer-. Tyto předpony jsou ke kmeni slovesa připojeny tak pevně, že s nimi ani perfektum nic neudělá. Předponu ge- tedy vynecháme a připojíme jen -en, či -t.
Z. B. bekommen - bekommen, empfehlen - empfohlen, erleben - erlebt, gehören - gehört, verstehen - verstanden
Perfektum sloves končících na -ieren.
K těmto slovesům opět nepřidáváme předponu ge-. Mají však i další zvláštnost. Koncovkou zde neni -en či -t, jak by se dalo předpokládat, ale -iert. Pokud si toto pravidlo zapamatujete, v budoucnu Vám ušetří čas i námahu.
Z. B. diskutieren - diskutiert, fotografieren - fotografiert, gratulieren - gratuliert, passieren - passiert, studieren - studiert
Perfektum nepravidelných sloves.
Z. B. beginnen - begonnen, helfen - geholfen, schreiben - geschrieben, trinken – getrunken
Zpět na přehled článků