Mezi pět nejodpornějších zvuků na světě patří až dva ze školského prostředí
18.9.2013 - Zajímavosti
Mezi pět nejodpornějších zvuků na světě patří až dva ze školského prostředí. Víte, které to jsou?
Znáte ten nepříjemný pocit, když vaše citlivé sluchové orgány zaznamenají ve své blízkosti zvuk, který je vám z nějakého důvodu nepříjemný? Víte proč a jak se to děje?
Podle studie zveřejněné v magazínu „Journal of Neuroscience,“ některé zvuky spouští v našem mozku intenzivní emocionální reakce. Vědci zjistili, že je za to zodpovědná ta část mozku, které vděčíme za prožívání emocí. Odborně se jí říká “amygdala.” Autoři výzkumu tvrdí, že jde o velmi primitivní reflex, který jsme zdědili po svých prapředcích. Přehnaně emocionální reakce mozku může za to, že jsou nám některé zvuky extrémně nepříjemné.
V rámci výše jmenovaného výzkumu vědci sestavili žebříček zvuků, které nejčastěji lidem vadí. A až dva z nejodpornějších zvuků této hitparády se odehrávají ve školském prostředí.
1. Škrábání nože na lahvi
2. Škrábání vidličky na sklenici
3. Skřípání křídy na tabuli
4. Skřípání umělé hmoty o sklo
5. Škrábání nehty na tabuli
Další, podobný průzkum provedli muzikologové z Vysoké školy médií a komunikací v Kolíně nad Rýnem. V rámci zkoumání přehrávali účastníkům výzkumu nejrůznější zvuky a požádali je, aby je označovali podle stupně nepříjemnosti. V žebříčku „hrůz“ vedlo skřípání nehtů na tabuli následované „pískáním“ křídy. Vědci následně záznam zvuků modifikovali, odstranili či přidali některé frekvence a selektivně izolovali jednotlivé tóny. Jedné skupině pak prozradili zdroj těchto zvuků, druhé řekli, že jde o část moderní hudební skladby. Během této části výzkumu měřili účastníkům tlak, tep a elektrickou vodivost pokožky.
Zpět na přehled článků