Určování času

12.8.2014 - Angličtina

Článek, který se chystáte číst, sice nezaručí, že budete všude včas, ale zato vás naučí, jak se na čase domluvit anglicky, což v dnešním světě věru není zbytečné. Vysvětlí vám, jak se v angličtině čas vyjadřuje, jaké jsou rozdíly oproti češtině a jak si určování času co nejvíce zjednodušit.

Dopoledne vs. Odpoledne

Na rozdíl od českého způsobu vyjadřování času, kdy používáme 24hodinový formát (třetí hodinu odpoledne vyjádříme jako 15:00), v anglicky mluvících zemích se používá 12hodinový. Abyste si ale nedomluvili schůzku na 2:30 ráno, nezapomeňte k času určení dodat p.m. (odpoledne). Pokud k tomu přidáte a.m. (dopoledne), sejdete se skutečně ve 2:30 ráno.

Příklad:               

Jsou 4h odpoledne.- It’s 4 p.m.

Sejdeme se ve 2 ráno na hřbitově.-Let’s meet at 2 a.m. at cemetery.

Čtvrt, půl, tři čtvrtě, celá,…

Tady prosím o klid. Zde se angličtina s češtinou naprosto rozcházejí a je třeba této části věnovat velkou pozornost. Asi nemá cenu nic sáhodlouze vysvětlovat a jednodušší bude, když se podíváme rovnou na příklady níže:

Příklad:               

Je čtvrt na dvě.- It’s quarter past one. (Je čtvrt po jedné.)

Je půl druhé.- It’s half past one. (Je půl po jedné.)

Je tři čtvrtě na dvě. - It’s quarter to two. (Je čtvrt do dvou.)

Je jedna deset. - It’s ten past one. (Je deset po jedné.)

Je za deset minut dvě. - It’s ten to two. (Je deset do dvou.)

Jak si můžete všimnout, první půlhodina pracuje pořád s předchozí hodinou, ale od druhé poloviny už zapojuje tu následující. Proč dělat věci jednoduše, když jdou dělat složitě, že?

Nedělejme z toho zbytečnou vědu…

Já osobně radši preferuji jednoduchost. A tak mi k vyjadřování času stačí pouze hodina a počet minut, který právě teď je. V praxi to vypadá následovně:

Příklad:               

Je čtvrt na dvě.- It’s one fifteen.

Je půl druhé. - It’s one thirty.

Je za pět minut tři ctvrtě na pět. - It’s four fourty.

Jaký způsob si vyberete vy? Více se dozvíte v našem kurzu pro začátečníky . Pokud jste ale nedočkavci a chtěli byste si cvičení vyzkoušet dříve, než k němu dojdete ve 3. měsíci kurzu, klikněte zde , a projděte si čas, jak se Vám zlíbí.

 

Autor: Ondřej Volšík





Zpět na přehled článků
highslide